WITAJ! NA STRONIE PRYWATNEJ SZKOŁY POLICEALNEJ

Asystentka Stomatologiczna 1 rok

NABÓR  WRZESIEŃ 2022

Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym zawodzie ( zrealizowanego na potrzeby ORE)
https://www.youtube.com/watch?v=1cpjZ3bwCbI

Kierunek NOWY - trwa  tylko 1 rok, prowadzony jest w formie stacjonarnej

Po ukończeniu kształcenia w tym zawodzie staniecie się Państwo wykwalifikowaną pomocą lekarza dentysty, bez której praca gabinetu byłaby bardzo utrudniona. W dzisiejszych czasach wielu lekarzy dentystów nie wyobraża sobie prowadzenie gabinetu bez asystentki stomatologicznej, gdyż zabezpiecza ona prawidłowy przebieg jego pracy i pozwala mu się skupić na leczeniu pacjentów. Asystentka stomatologiczna jest wsparciem lekarza dentysty nie tylko podczas zabiegów, lecz także przed jak i po nich. Nauka w szkole wyposaży Państwa w wiedzę i umiejętności, dzięki którym będziecie przede wszystkim mogli fachowo prowadzić dokumentację leczenia pacjentów, być dla nich osobą pierwszego kontaktu witając ich w gabinecie, rejestrując na wizytę, jak i przygotowując na leczenie oraz kiedy tego wymagają zająć się nimi po leczeniu. Dzięki wiedzy i umiejętnościom nabytym w szkole asystentka przygotowuje gabinet dentystyczny do przeprowadzania zabiegów leczniczych lub profilaktycznych dobierając odpowiednie narzędzia i materiały do ich przeprowadzenia oraz dba o higieniczne warunki zgodnie zasadami aseptyki. Podczas zabiegów obsługuje niektóre z urządzeń diagnostycznych, podaje lekarzowi dentyście niezbędne materiały i narzędzia, a także uzasadnionych przypadkach kontroluje stan pacjenta mierząc tętno i ciśnienie krwi. Po zabiegu wyjaławia, odkaża i konserwuje narzędzia oraz dba także o czystość gabinetu.
Jako asystentka stomatologiczna znajdziecie Państwo swoje miejsce zatrudnienia w prywatnych i publicznych gabinetach dentystycznych, przychodniach stomatologicznych, klinikach oraz szpitalach. Absolwenci tego kierunku mogą być zatrudnieni również w firmach trudniących się zaopatrzeniem w specjalistyczne narzędzia i materiały gabinetów dentystycznych.

PRZEDMIOTY:

a) teoretyczne:
-bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie dentystycznym;
-anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia;
-materiałoznawstwo w stomatologii;
-ergonomia w stomatologii;
-dokumentacja gabinetu dentystycznego;
-organizacja ochrony zdrowia;
-pierwsza pomoc w zagrożeniach zdrowia i życia;
-komunikacja interpersonalna;
-technologie informatyczne w gabinecie dentystycznym;
-język angielski ukierunkowany zawodowo;
-język migowy ukierunkowany zawodowo

b) praktyczne: 
-pracownia organizacji pracy w gabinecie dentystycznym;
-techniki pracy w gabinecie dentystycznym

Na ul. Karlińskiej 15 mamy dobrze wyposażone sale lekcyjne dzięki którym możemy Państwa świetnie przygotować praktycznie w zawodzie. 

Nauka trwa tylko 1 rok.  Ze względu na wymogi MEN zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają  się w formie stacjonarnej 3 dni w tygodniu piątek,sobota i niedziela ( piątek od 16.00 do 20.00, sobota od 8.00 do 17.00,niedziela od 8.00 do 13.00)

Na tym kierunku mamy trudno dostępną i bardzo dobrą kadrę nauczycieli- fachowców praktyków,którzy lubią to co robią i lubią ludzi z którymi dzielą się swoją wiedzą. Zajęcia odbywają się w pracowni i w gabinetach dentystycznych.  

Na I i II semestrze macie Państwo praktyki zawodowe. Jeśli Państwo pracujecie w zawodzie, to możecie być z nich zwolnieni. 

W trakcie II semestru nauki przystępujecie w szkole do egzaminu organizowanego przez OKE w Poznaniu w kwalifikacji MED.01. Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy. 

Asystentka stomatologiczna współpracuje głównie bezpośrednio z lekarzem dentystą w zakresie asystowania podczas zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych.

Osoba wykonująca ten zawód przygotowana jest do wykonywania wielu zadań m.in.:
-przygotowania gabinetu i stanowisk pracy lekarza dentysty zgodnie z obowiązującymi zasadami ergonomii pracy;
-użytkowania i konserwowania urządzeń, aparatów oraz instrumentów stomatologicznych;
-przygotowania, sporządzania i kompletowania zestawów podstawowych leków, materiałów oraz wyrobów medycznych stosowanych do zabiegów stomatologicznych;
-współpracy z lekarzem dentystą w czasie wykonywania zabiegów stomatologicznych;
-przygotowania pacjentów do zabiegów stomatologicznych;
-sporządzania terminarzu przyjęć pacjentów;
-współdziałania z lekarzem dentystą przy udzielaniu pierwszej pomocy;
-przestrzegania zasad aseptyki i antyseptyki;
-przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska w trakcie wykonywania zadań zawodowych;
-prowadzenia w gabinecie dentystycznym dokumentacji z wykonanych zabiegów stomatologicznych na zlecenie lekarza dentysty;
-współpracy m.in. ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, pracownią techniki dentystycznej i poradnią radiologiczną.

Asystentka stomatologiczna zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami przygotowana jest także do wykonywania czynności administracyjnych i prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego, wykorzystując techniki komputerowe oraz obsługując specjalistyczne programy stomatologiczne.

Asystentka stomatologiczna to ważny członek zespołu, odpowiedzialny nie tylko za wyżej wymienione zadania, ale także za kontakt z pacjentem. Asystentkę dentystyczną powinna cechować ogólna życzliwość, komunikatywność, a także umiejętność zachowania spokoju w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą wystąpić podczas wykonywania zabiegu.

Zawód asystentka stomatologiczna to możliwość pracy w małym zespole, bezpośredni kontakt z pacjentem oraz współpraca z lekarzem podczas zabiegów wykonywanych z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu.

Kompetencje zawodowe asystentek dentystycznych w wielu krajach są porównywalne z Polską. W krajach Unii Europejskiej dużą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa pacjenta korzystającego ze świadczeń medycznych, a takie może zapewnić tylko fachowy dyplomowany personel.

W szkole policealnej naukę mogą podjąć osoby, które posiadają wykształcenie średnie – mają świadectwo ukończenia liceum lub technikum – nie potrzebna jest matura. Mogą być także osoby z wykształceniem wyższym.

Wymagane dokumenty:
°świadectwo szkoły średniej w oryginale,
°1 zdjęcie  dla osób do 26r.ż
°podanie (druk można wypełnić ONLINE albo na miejscu w szkole
°do wglądu na miejscu dane z dowodu osobistego
°zaświadczenie o przydatności do zawodu od lekarza medycyny pracy

Bezpieczny zawód i dający satysfakcję finansową i emocjonalną  

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
NIE MA GÓRNEJ GRANICY WIEKOWEJ!