Technik Sterylizacji Medycznej / 1 rok

NABÓR 2022

Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym zawodzie ( zrealizowanego na potrzeby ORE)

Zawód bardzo ważny i jak widzimy priorytetowy dzisiaj dla zapewnienia zdrowia chorym i personelowi medycznemu.

Po ukończeniu kształcenia w tym zawodzie staniecie się Państwo specjalistami w niezbędniej dziś w wielu dziedzinach gospodarki profesji, której znaczenie z każdym rokiem wzrasta. Zwiększenie popytu na różne rodzaje usługi, nie tylko medyczne, związane z koniecznością używania narzędzi wielkokrotnego użytku, służących do inwazyjnego kontaktu z tkanką ludzką lub zwierzęcą oraz zmiany w przepisach dotyczących metod ich sterylizacji  stworzyły sytuację na rynku pracy, w której potrzeba zatrudnienia techników sterylizacji medycznej stała się konieczna, jak np. ostatnie zmiany w przepisach zobowiązujących zatrudnianie pracowników mających kwalifikacje do sterylizacji w całej branży kosmetycznej.

Podczas nauki w szkole zdobędziecie Państwo wiedzę i umiejętności do samodzielnego wykonywania procesu dekontaminacji, do którego zadań należy mycie i dezynfekcja manualna narzędzi, przygotowywanie roztworów preparatów myjących i dezynfekcyjnych, mycie i dezynfekcja maszynowa narzędzi, obsługa maszyn do mycia i dezynfekcji, kontrola procesu mycia, kontrola procesu dezynfekcji, demontaż narzędzi przed myciem i dezynfekcją, montaż narzędzi przed sterylizacją, kontrola sprzętu pod względem jakościowym i ilościowym, pakietowanie narzędzi, pakietowanie bielizny operacyjnej i materiału opatrunkowego, przygotowanie pakietów, sterylizacja narzędzi, bielizny operacyjnej i materiału opatrunkowego różnymi metodami, obsługa sterylizatorów, kontrola procesu sterylizacji, prowadzenie dokumentacji wszystkich wykonanych czynności.

Wraz ukończeniem szkoły oraz pozytywnym wynikiem z egzaminu zawodowego będziecie Państwo mogli podjąć zatrudnienie w wielu jednostkach, które świadczą usługi sterylizacyjne lub jest to ich konieczność w wykonywaniu innych usług. Należą do nich między innymi:

- centralne sterylizatornie publiczne i niepubliczne przy zakładach opieki zdrowotnej,

- podręczne sterylizatornie na blokach operacyjnych,

- pracownie endoskopowe,

- gabinety stomatologiczne,

- pracownie mikrobiologiczne,

- szeroko rozumiana branża kosmetyczna (salony kosmetyczne i fryzjerskie, studia tatuażu i odnowy biologicznej itd.),

- własna działalność gospodarcza.

Ze względu na kwalifikacje pracodawcy zgłaszają się do nas o zatrudnienie osób po tym kierunku.Warto więc zainwestować w siebie.

PRZEDMIOTY:
a)teoretyczne:
°Bezpieczeństwo i higiena pracy w zawodzie;
°Zarys anatomii,fizjologii z elementami pierwszej pomocy;
°Elementy mikrobiologii z epidemiologią;
°Język angielski zawodowy;
°Organizacja ochrony zdrowia;
°Technologia mycia i dezynfekcji wyrobów medycznych;
°Metody sterylizacji instrumentarium medycznego;

b)praktyczne:
°Podstawy komunikacji interpersonalnej;
°Technologie informatyczne;
°Podstawy instrumentarium medycznego;
°Procesy mycia i dezynfekcji instrumentarium medycznego;
°Pracownia sterylizacji medycznej

Na ul. Karlińskiej 15 mamy dobrze wyposażone sale lekcyjne dzięki którym możemy Państwa świetnie przygotować praktycznie w zawodzie.

Technik sterylizacji medycznej dodatkowo wzbogacony zostanie o kurs: udzielania I pomocy albo sekretarz medyczny.

Nauka trwa tylko 1 rok. Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają  się w formie zaocznej -przyjaznej dla życia rodzinnego i zawodowego.Zajęcia są prowadzone co drugi piątek,sobotę i niedzielę ( piątek od 16.00 do 20.00, sobota od 8.00 do 17.00,niedziela od 8.00 do 13.00)

Mamy bardzo dobrą kadrę nauczycieli- fachowców praktyków,którzy lubią to co robią i lubią ludzi z którymi dzielą się swoją wiedzą.Dzięku temu nasza szkoła ma wysoką zdawalność na państowych egzaminach zawodowych OKE. Mamy wspaniale wyposażoną pracownię.

Na I i II semestrze macie Państwo praktyki zawodowe. Jeśli Państwo pracujecie w zawodzie, to możecie być z nich zwolnieni.

W trakcie II semestru nauki przystępujecie u nas do egzaminu organizowanego przez OKE w Poznaniu w kwalifikacji MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych.

UWAGA to nasza radość mamy wydoką zdawalność na egzaminach z tej kwalifikacji. SUPER

-świadectwo szkoły średniej w oryginale,
-1 zdjęcie  dla osób do 26r.ż
-podanie (druk można wypełnić ONLINE albo na miejscu w szkole ( po zniesieniu zakazu nauki na odległość )
-do wglądu na miejscu dane z dowodu osobistego
-zaświadczenie o przydatności do zawodu od lekarza medycyny pracy

KURS : sekretarka medyczna

okres kształcenia 30 godz.

program zajęć: prowadzenie dokumentacji medycznej oraz informowanie o niej pacjentów i personel medyczny;prowadzenie korespondencji medycznej jednostki organizacyjnej;gromadzenie,przechowywanie i przetwarzanie informacji o pacjentach;planowanie  i organizowanie pracy własnej i przełożonego;obsługa sprzętu biurowego; współpraca z jednostkami organizacyjnymi zakładu opieki zdrowotnej oraz instytucjami zewnętrznymi;wspólpraca z pacjentami i ich rodzinami /opiekunami;przestrzeganie przepisów BHP i ppoż.

Charakterystyka zawodu:
Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie słuchacza do zdania egzaminów oraz do wykonywania pracy w środowisku wysokich wymagań sterylizacji takich jak:

1) kwalifikowania sprzętu i wyrobów medycznych do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji;

2) przeprowadzania mycia, dezynfekcji i sterylizacji przy użyciu odpowiednich metod i urządzeń;

3) przeprowadzania kontroli procesów dekontaminacji;

4) prowadzenia dokumentacji mycia, dezynfekcji i sterylizacji.

Możliwości zatrudnienia:

1. centralnych sterylizatorniach,
  2. pracowniach endoskopowych,
  3. gabinetach stomatologicznych,
  4. podręcznych sterylizatorniach na bloku operacyjnym.
  5. w innych zakładach np.kosmetycznych jako dodatkowe kwalifikacje

Bezpieczny zawód i dający satysfakcję finansową i emocjonalną

NIE MA GÓRNEJ GRANICY WIEKOWEJ!